Zasady projektowania elektrycznych instalacji w domu

Wygodne korzystanie z domu czy mieszkania to potrzeba zadbania o różne obszary. Jeden z nich to elektryczna instalacja, która przy nieprawidłowym zaprojektowaniu potrafi zrobić wiele problemów i kłopotów. Zwłaszcza przy starszych lokalach może być problem z właściwą liczbą kontaktów i gniazdek, ponieważ wiele lat temu nie było aż tak dużo różnych urządzeń do obsługi. I wówczas na podłodze pojawiają się przedłużacze i rozdzielki, jakie nie tylko niezbyt ładnie wyglądają, ale też mogą być powodem jakiegoś potknięcia. Z tego też powodu jeżeli ktoś planuje gruntowny remont w mieszkaniu albo jest na etapie urządzania całkiem nowego, to pomyśleć powinien również o tym, żeby odpowiednio przerobić instalacje elektryczne łódź.

Niekiedy wcale nie trzeba wkładać to bardzo dużo pracy, a zyska się dzięki temu znacznie więcej funkcjonalności i wygody. W przypadku takich przeróbek ważne jednak będzie to, aby wszystko zrobić zgodnie z istniejącymi normami i zasadami. Wszelkie niedociągnięcia mogą narazić na niebezpieczeństwo, i na przykład spowodować porażenie czy pożar. Z tego też powodu tego typu pracami zajmować się powinna jedynie sprawdzona firma elektryczna łódź, której pracownicy dysponują niezbędnymi uprawnieniami. Zanim jednak ktoś się weźmie za kucie w ścianach, to wcześniej powinien sobie dobrze rozplanować rozłożenie wszystkich gniazdek.

W praktyce znajdować się one powinny niedaleko miejsc, w jakich ustawione będą używane urządzenia, a tych w ostatnim czasie nie będzie brakować. Jeśli chodzi o pokoje i salony na pewno przynajmniej jedno gniazdko powinno się znajdować przy łóżku, a także na ścianie, na której powieszony zostanie telewizor. Kolejne kilka przyda się w kuchni, w której najczęściej znajduje się lodówka i czajnik, ale też i ekspres do kawy, zmywarka czy okap. Dużą uwagę należy zwrócić przy projektowaniu łazienki, z uwagi na ryzyko zalania. Wszelkie gniazdka należy umieszczać w niej w takich miejscach, żeby jak najbardziej ograniczyć ryzyko porażenia.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz