Wkłady do kominków – o jakich rzeczach trzeba pamiętać przy wyborze

Kominki cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród właścicieli domów. Nie tylko dają one klimatyczną atmosferę w zimie, lecz również mogą służyć jako skuteczne źródło ogrzewania. Aby tak się jednak stało, to trzeba wybierać modele przeznaczone do tego celu, to znaczy posiadające między innymi właściwe wkłady kominkowe kawmet. Obecnie pośród takich wkładów najbardziej popularne są dwa rodzaje materiałów, to znaczy stalowe i żeliwne. Oba mają jakieś zalety i wady, z którymi warto zaznajomić się przez wyborem.

Zdecydowanie korzystniej będzie przeznaczyć trochę czasu na poszukiwania i nieco większą kwotę, lecz znaleźć model jaki spełni wszystkie oczekiwania. Wkłady kominkowe Hajduk żeliwne są solidne i trwałe. Ze względu na charakterystykę żeliwa nagrzewają się wolniej, lecz w zamian przez więcej czasu akumulują energię cieplną. Żeliwo to jednak dość kruchy materiał, dlatego należy być ostrożnym z eksploatacją. Jeśli pojawią się jakieś gwałtowne zmiany temperatury czy też nierówności w ogrzewaniu, to takim przypadku wkłady kominkowe kratki mogą popękać.

Takich problemów nie będzie z wkładami stalowymi, które są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stal znacznie gorzej akumuluje ciepło, więc dla zwiększenia wydajności tego typu wkłady kominkowe Defro wykładane są od wewnątrz specjalnymi cegłami. Przy stalowych modelach wytwórcy często dokładają dodatkowe funkcje, jakich nie spotyka się we wkładach z żeliwa, na przykład takie jak komory wtórnego spalania.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz