Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Skip to content Skip to footer

W jakich sytuacjach stosuje się metodę lutowania miękkiego i twardego

Lutowanie to jedna z najstarszych technik łączenia metali. W przeciwieństwie do spawania, które traktuje dość inwazyjnie elementy do połączenia, lutowanie polega na wypełnieniu przestrzeni która jest między nimi specjalnym rodzajem lutu. Dlatego też proces ten jest dużo bardziej bezpieczny, również jeśli chodzi o wykonywanie prac. Nie będzie też wymagał używania tak dużych temperatur oraz środków do ochrony i zabezpieczenia. Samo lutowanie powszechnie się wykorzystuje na przykład do produkowania sprzętu elektronicznego, gdzie elementy i układy montowane są właśnie takim sposobem. To jest robione przy pomocy tak zwanego lutowania miękkiego, przy którym używa się lutów wykonanych z cyny i dodatku miedzi albo ołowiu.

Takie spoiwa przewodzą bardzo dobrze elektryczny prąd, i stąd wzięło się ich podstawowe zastosowanie. Ta metoda stosowana też być może do łączenia rur w grzewczych i wodnych instalacjach, lecz przy założeniu że temperatura pracy systemu nie będzie przekraczać stu dziesięciu stopni. Jeżeli będzie to więcej, to zastosować należy lutowanie twarde, jakie jest drugą popularną metodą. W przypadku tego lutowania temperatura podczas pracy wynosi więcej niż 450 stopni, z tego też powodu będzie potrzebny specjalny sprzęt. Często są stosowane palniki na propan-butan albo acetylenowo-tlenowe, ale używać też można lamp lutowniczych i lutownic indukcyjnych.

Lutowanie twarde stosowane jest z powodzeniem przy łączeniu części miedzi, brązu, mosiądzu, stali a także różnych metali szlachetnych. Z tego też powodu używane jest często przy różnego rodzaju instalacjach, gwarantując wysoką odporność lutów na mechaniczne uszkodzenia i rozciąganie. W formie spoiwa wykorzystywane są tu przeważnie luty miedziane, srebrne i fosforowe. Poza tym niezwykle istotną sprawą jest używanie odpowiednich topników, które mają za zadanie poprawić jakość połączenia i jego ogólną szczelność. Ponieważ lutowanie jest dużo łatwiejsze niż spawanie, to bez żadnego problemu poradzą sobie z nim nawet osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w tego typu pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]