Jaki specjalistyczny sprzęt jest potrzebny do bezpiecznego nurkowania

Obecnie w zasadzie każdy, kto będzie odpowiednio zdrowy, może odkrywać uroki podwodnego świata. Wystarczy zrobić niezbędne uprawnienia, żeby móc pływać wśród bałtyckich wraków czy też podziwiać ryby na rafie koralowej. Ale nurkowanie nie byłoby możliwe gdyby nie odpowiedni sprzęt, tak więc warto zapoznać się z tym, co każdy scuba będzie potrzebował. Tego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a wszystko przed zanurzeniem może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Powietrze, jakim nurek oddycha w wodzie jest umieszczone w stalowej lub aluminiowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

Zależnie od głębokości może ono wystarczyć nawet na kilkadziesiąt minut nurkowania. Jednak oddychanie bezpośrednio z posiadanej butli nie byłoby możliwe, dlatego podłącza się do niej oddechowy automat. Ma on bardzo charakterystyczny kształt puszki z wystającym ustnikiem, który trzeba włożyć do ust. W praktyce takie automaty w zestawie są dwa, drugi jest rezerwowym na wypadek, kiedy sprzęt partnera zawiódł. Butlę wraz z automatem przypina się do jacketu albo skrzydła, elementy te posiadają w środku wypornościowe worki, dzięki którym da się regulować pod wodą pływalność.

W związku z tym że scubowanie przeważnie odbywa się w chłodniejszych wodach, to niezbędne będzie zapewnienie odpowiedniej termicznej izolacji. Służą do tego rozmaite rodzaje skafandrów nurkowych, umożliwiających przebywanie pod powierzchnią nawet do kilku godzin. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są suche kombinezony, a na cieplejsze wody można też użyć pianek o różnej grubości.

Dużą wadą pianek jest to, że wlewa się do nich woda, co dla wielu osób może być bardzo nieprzyjemne. Lecz ich cena jest kilka razy mniejsza niż suchego skafandra, z tego też powodu to one właśnie dostępne są najczęściej do wypożyczania. Jeżeli ktoś dłużej będzie planował związać się z nurkowaniem, to powinien się zastanowić nad zakupem swojego sprzętu. Zwłaszcza dotyczy to skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku których dużą rolę odgrywają też względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz