Jaka jest najważniejsza rola energetycznych świadectw

W ślad za coraz liczniejszymi programami redukowania zanieczyszczeń idą propozycje jak oszczędzać energię. To niezwykle istotne połączenie, gdyż tylko takim sposobem da się efektywnie zmienić obecny stan rzeczy. Codzienne zużycie energii elektrycznej i wody dobrze widać po rachunkach, które trzeba płacić. Tutaj łatwo zauważyć różnicę po tym jak się zacznie oszczędzanie zużycia tych właśnie mediów. Ale już to, jak bardzo energochłonne są ściany domu, raczej trudno określić bez dokładnych obliczeń. Owszem, obecnie stawiane obiekty mają te rzeczy napisane w projekcie, ale co zrobić mogą właściciele starszych nieruchomości. Posłużyć się można pewnymi uśrednieniami dla naszego klimatu, jednak nie zawsze będą to precyzyjne dane.

Na przykład dom w górach jest wystawiony na inne warunki atmosferyczne niż dom nad jeziorem, a zatem i energetyczne zapotrzebowanie będzie inne. Przydatne w określeniu zapotrzebowania danej nieruchomości na energię użytą do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji oraz do podgrzewania wody użytkowej jest świadectwo energetyczne. Warto zainteresować się tym dokumentem energetycznej charakterystyki budynku. Koszt jego opracowania to raptem kilkaset złotych a dokument jest ważny przez 10 lat. To niewielki koszt, jeżeli w zamian otrzymuje się informacje, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Dodatkowo świadectwo energetyczne zawiera także informacje związane ze sposobem poprawy efektywności energetycznej budynku. Ich uwzględnienie pomoże ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżać koszty. Co ważne, od kwietnia 2023 roku budynki i lokale wystawiane na sprzedaż lub wynajem wręcz muszą posiadać takie zaświadczenie. Jeżeli nawet jakaś nieruchomość nie wymaga takiego audytu, to dokładne wyznaczenie parametrów pozwoli policzyć ogólne zapotrzebowanie energetyczne i poznać koszty jej zużycia.

Aktualnie prosto znaleźć firmę, która zajmie się wykonaniem obliczeń i wystawi dokument, wystarczy w wyszukiwarce wpisać Świadectwa energetyczne Szczecin i przeglądnąć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz