Jak działa międzynarodowy faktoring

Handlowa współpraca z podmiotami zagranicznymi to duża szansa na dynamiczny wzrost firmy i zwiększenie jej obrotów. Jednak ruszenie z taką współpracą to również spore ryzyko biznesowe, jakie trzeba mocno przemyśleć i zabezpieczyć się we właściwy sposób. Rzecz jasna odpowiednia kontrola kontrahenta będzie miała duże znaczenie, ale pozostaje także temat finansowej płynności. W wielu przypadkach zagraniczni klienci oczekują bowiem atrakcyjnych dla nich warunków płacenia, a to się wiąże z tym, że będzie trzeba długo czekać na otrzymanie zapłaty.

Dlatego też w takich sytuacjach bardzo dobrze może się sprawdzić międzynarodowy faktoring wskazany dla przedsiębiorstw. Funkcjonuje on na analogicznej zasadzie, co faktoring dostępny dla krajowych kontrahentów. Lecz z uwagi na to, że otoczka takich transakcji ma większy poziom skomplikowania, to nie każdy z faktorów takie usługi będzie miał.

Bierze się to z faktu, że istnieją spore różnice w regulacjach prawnych obowiązujących w krajach klientów, niejednokrotnie także dochodzą skomplikowane kwestie celne i podatkowe. Wszystko to powoduje, że należy mieć dużo doświadczenia w tego typu transakcjach, a firmom niejednokrotnie ciężko będzie je zyskać samodzielnie. Z tego też powodu dla nich dużo lepszym rozwiązaniem może być skupienie się na prowadzeniu biznesu, zostawiając temat należności i wierzytelności finansowej instytucji, która będzie oferowała polecany faktoring eksportowy.

Samo przejście na faktoring międzynarodowy wymagać będzie dokładnego sprawdzenia potencjalnych klientów, a także oceny ich rzetelności i wiarygodności. Rzecz jasna nawet mimo dobrych rekomendacji pewne biznesowe ryzyko jest, dlatego też warto zastanowić się mocno nad formą faktoringu, jaką się wybierze. W przypadku faktoringu pełnego firmy sprzedające mają dodatkową ochronę w formie ubezpieczenia transakcji na przypadek niewypłacalności, co będzie się wiązało z dodatkową opłatą. Jeśli ktoś się będzie bardziej interesował tym tematem, to zajrzeć może na stronę https://faktoringoferty.pl/artykuly-i-porady/131-faktoring-miedzynarodowy-w-finansowaniu-handlu-zagranicznego i zaznajomić się z informacjami tam umieszczonymi.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz