W jaki sposób można wspierać osoby, które żyją z uzależnionym

Najróżniejsze uzależnienia, takie jak przykładowo alkohol czy narkotyki, są naprawdę niszczące zarówno dla osób, których one dotykają, jak również dla członków ich rodzin. Niestety to właśnie rodziny bardzo często ponoszą koszty tych uzależnień, zarówno fizyczne i finansowe, jak również emocjonalne. Niejednokrotnie pojawiają się na przykład różnego rodzaju finansowe problemy, gdyż taki człowiek potrafi naprawdę dużo wydać na swój nałóg, też i się zadłużając albo wyprzedając różne rzeczy.

Oczywiście się też pojawia agresja i przemoc, też w stosunku do dzieci, oraz rzecz jasna ogromne psychiczne obciążenie. Ostatnia z tych rzeczy dotyczy praktycznie całej rodziny, choć w różnej formie dotyka różnych ich członków. Drugie połówki bardzo często przebywają w ogromnym stresie, znosząc z jednej strony nieodpowiednie postępowanie swojej żony czy męża, a z drugiej często wkładają bardzo dużo wysiłku w to, aby im pomóc. Mocno się starają kontrolować codzienne życie i chronić przed negatywnymi skutkami nałogu, co wcale nie jest takie proste.

Z reguły potrzeby kogoś takiego schodzą na dalszy plan, co ostatecznie wiąże się w dłuższej perspektywie czasu z różnego rodzaju problemami ze zdrowiem. Nałóg rodzica bardzo mocno też wpływa na dzieci, zarówno w młodszym wieku, jak też potem, kiedy są już dorosłe. Z takich też powodów coraz więcej uwagi się kładzie na to, żeby pomagać w jakiś sposób takim ludziom, szczególnie że są obecnie skuteczne sposoby na to. Jeden z nich to na przykład terapia dla osób współuzależnionych w Warszawie, która przeznaczona jest dla osób, które żyją lub żyły z kimś uzależnionym. Tego typu terapia pozwoli przede wszystkim zrozumieć mechanizmy powstawania uzależnień, ale też pomoże wyjść z problemów emocjonalnych. Z tego niejednokrotnie małżonkowie czy dzieci nie będą sobie zdawać sprawy, a bardzo destrukcyjnie one wpływają na życie. Skutecznie przeprowadzone Leczenie DDA w Warszawie pozwoli to życie zmienić, i to w kilku wymiarach. Po pierwsze nauczy skupić się bardziej na sobie i własnych potrzebach, lecz również ustalić granice tego, co się toleruje.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz