X

Separatory tłuszczu – jaką mają budowę i w jaki sposób funkcjonują

Chyba każdy, kto kiedykolwiek musiał walczyć z zatkanymi rurami wie bardzo dobrze, jakie problemy są przy tym. Niejednokrotnie powodem takiej sytuacji są różnego rodzaju tłuszcze, które po stwardnieniu osadzają się na ściankach i blokują przepływ. Jeśli tych zanieczyszczeń będzie zbyt dużo, to ostatecznie rura ulegnie zatkaniu, i trzeba będzie szukać specjalisty aby ją udrożnić. Aby ograniczyć takie sytuacje przepisy obowiązujące u nas zakazują wylewania do kanalizacji zanieczyszczeń, w jakich są obecne rozmaite tłuszcze. Dotyczy to przede wszystkim najróżniejszych firm z branży gastronomicznej czy produkujących żywność, gdzie rozmaitych tłuszczy całkiem sporo pojawić się może w ściekach.

Firmy te zobowiązane są do tego, aby ścieki odpowiednio oczyszczać, z tego też powodu muszą one stosować specjalistyczne urządzenia do takich celów. Przeważnie wykorzystuje się do takich zadań rozmaite separatory. Na rynku jest ich kilka różnych rodzajów, ale największą popularnością się cieszą jednokomorowe, które oprócz eliminacji tłuszczu powinny również zatrzymywać ciężkie zanieczyszczenia. Instaluje się je stosunkowo łatwo, nie potrzebują też tak dużej ilości miejsca jak pozostałe modele. Dostępne są w wielu wielkościach, dlatego łatwo dobrać właściwą do profilu swojej działalności. Z uwagi na to, że oddzielany tłuszcz będzie pływał na powierzchni ścieków w zbiorniku, to niezbędny będzie regularny serwis separatorów.

Zależnie od ilości wytwarzanych ścieków i ich parametrów serwis separatorów wykonywać należy przynajmniej raz w miesiącu, a czasem nawet częściej. Serwis taki zrobiony być musi przez firmę posiadającą do tego stosowne uprawnienia, w żadnym wypadku nie może tego zrobić właściciel firmy lub jego pracownicy. Jest to spowodowane tym, że do wywozu zgromadzonego tłuszczu jest potrzebny specjalny samochód, a te zanieczyszczenia należy później w odpowiedni sposób utylizowane. Z tego też powodu dobrym pomysłem będzie podpisanie na stałe umowy z jakąś firmą świadczącą tego typu usługi, wówczas wygodniej będzie zaplanować wizyty.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Categories: Usługi
Weronika Kucz:
Related Post