Odpowiednie bezpieczeństwo na placu budowy – jakimi sposobami można o nie zadbać

Różnego rodzaju statystyki wypadków pokazują jasno, że budowy są jednymi z miejsc o największym zagrożeniu. Z tego też powodu tak duże znaczenie ma to, żeby pracodawcy zadbali o właściwe zabezpieczenia, zarówno związane z terenem budowy jak też bezpośrednim zabezpieczeniem pracujących ludzi. Niezwykle istotna też jest wiedza i świadomość tych ostatnich, z czym jednak bywa bardzo różnie.

Przepisy mówią wprost, żeby każda pracująca osoba dysponowała aktualnymi szkoleniami BHP w zakresie rzeczy, jakie wykonuje. Ale posiadanie szkolenia a potem przestrzeganie tych zasad to dwa odrębne tematy. Nadal dużo wypadków wynika z najróżniejszych zaniedbań czy też nawet łamania przepisów prawa, z tego też powodu tak duże znaczenie ma też uświadamianie tego swoim ludziom. Zabezpieczenie placu budowy to przede wszystkim ogrodzenie do dokładnie i zaznaczenie miejsc o większym zagrożeniu. Trzeba także wyznaczyć drogi do bezpiecznego przemieszczania się, a także dociągnąć prąd elektryczny i wodę. Przy pracach na wysokościach konieczne będzie zastosowanie zabezpieczeń w postaci balustrad i krawędziowych desek. Następną bardzo ważną rzeczą jest odzież BHP, którą właściciel firmy musi zapewnić każdemu pracownikowi.

Odzież taka musi mocna i wytrzymała, tak żeby mogła długo wytrzymać trudy codziennego pracowania, ale warto aby też była praktyczna i funkcjonalna. W przypadku butów obowiązkowo posiadać one powinny noski ze wzmocnieniami, chroniące przed uderzeniami nawet cięższych rzeczy, takich jak cegły albo pustaki ceramiczne. Głowa obowiązkowo powinna być chroniona przez kask z atestem, jaki należy cały czas nosić. przy licznych pracach mogą się przydać rękawiczki, lecz nie są one zawsze wymagane. Podobnie jak okulary ochronne, zabezpieczające oczy przed różnymi substancjami i sypkimi materiałami. Takie okulary stosować nawet warto przy bezpiecznych z pozoru pracach, takich jak tynki czy malowanie ścian. Wiele osób o tym zapomina, a później kończą oni u lekarza z farbą w oczach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz