Jak legalnie jeździć rowerem po drogach publicznych?

W związku ze znacznym wzrostem liczby rowerzystów na drogach oraz w połączeniu z ostatnimi zmianami legislacyjnymi w tym zakresie (patrz wysokość kar!), przedstawiamy poniżej zrozumiały dla każdego wariant dotyczący bezpiecznej i legalnej jazdy rowerem po drogach publicznych wraz z oświetleniem.

Niektóre zasady ogólne

Rower, zgodnie z definicją zawartą w kodeksie drogowym, to pojazd o dwóch kołach, napędzany wyłącznie siłą mięśni, za pomocą pedałów lub korb. Pas rowerowy to wydzielona część jezdni, chodnika lub pobocza albo oddzielna jezdnia specjalnie wytyczona, podpisana i oznakowana do wyłącznego użytku rowerów i motorowerów.

Należy tu podkreślić znaczenie słów “specjalnie zaprojektowany”, “oznakowany” i “odpowiednio oznaczony” w rozumieniu warunków kumulacji. Chociaż oznakowanie chodników dla dróg rowerowych istnieje w niektórych miastach, większość z nich nie jest legalna właśnie dlatego, że nie spełnia warunków określonych przez prawo.

Na przykład, jeśli droga ma specjalny pas rowerowy ze światłem, jesteś zobowiązany do jazdy tylko po tym pasie. W wolnym tłumaczeniu, jeśli mamy pas rowerowy, to musimy z niego korzystać.

Jeśli chodzi o wiek, jaki trzeba mieć, aby móc legalnie jeździć po drogach publicznych, to trzeba mieć ukończone 14 lat. Ponadto, dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych użytkowników dróg, Twój rower musi być wyposażony w oświetlenie (światło przednie i światło stopu) oraz urządzenia odblaskowo-fluorescencyjne (odblask zamontowany na szprychach lub słynne “kocie oko”). Zabroniona jest jazda w nocy bez tych akcesoriów i urządzeń sprawnych, zamontowanych w Twoim rowerze. Zabronione jest poruszanie się rowerem po autostradach. Powody są łatwe do zrozumienia.

Grzywny

Jeśli jeździsz po drogach publicznych, powinieneś mieć świadomość, że będą Cię obowiązywały przepisy Kodeksu Drogowego. Każde odstępstwo od prawa w zakresie poruszania się rowerem po drogach publicznych jest klasyfikowane jako kara 3 klasy. Tak więc, przynajmniej na rok 2019, chociaż punkt grzywny pozostaje ograniczony do 145lei, trzecia klasa sankcji przewiduje grzywny za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących kolarstwa.

Przepisy – warto to wiedzieć

Osoby, które nie są na bieżąco z przepisami lub najnowszymi zmianami w przepisach ruchu drogowego, mogą być zaskoczone lub mieć kłopoty, jeśli poruszają się rowerem po drogach publicznych bez przestrzegania prawa. Ponieważ mamy początek roku, pomyśleliśmy, że dobrze byłoby zrobić przegląd tego, co wolno, czego nie wolno i do czego jesteśmy zobowiązani, gdy poruszamy się na rowerze. Najważniejsze przepisy prawne podsumowaliśmy w cztery kategorie: obowiązkowe, fakultatywne, zakazane i dozwolone.

Zaprojektowaliśmy również kartę wielkości i formatu Twojego dowodu osobistego, którą możesz wydrukować, zalaminować i nosić zawsze przy sobie, aby pomóc w razie kłótni ze strażnikiem drogowym, który ma zamiar jej nadużywać.

Zalecamy jednak, aby w takiej sytuacji podjąć stanowczą, ale uprzejmą dyskusję z funkcjonariuszem ruchu drogowego, który wykazuje się nieznajomością prawa i chce wystawić niesprawiedliwy mandat. Nie zaleca się jednak wdawania się w niekończące się kłótnie ani używania groźnego tonu. Jeśli strażnik drogowy będzie chciał cię ukarać mandatem, to zrobi to. Potem masz prawo ją zakwestionować, jeśli mandat nie jest zgodny z prawem. To jest cywilizowany sposób zachowania, nawet jeśli inni nie są cywilizowani wobec nas.

Podziękowania dla Stowarzyszenia Prawdziwych Cyklistów i Klubu Rowerowego Napoca za informacje zamieszczone w sieci. Róg lub dzwonek. Rogi mogą być również podobne pod względem intensywności i wysokości dźwięku do rogów pojazdów mechanicznych;

Reflektor i światło hamulca elektrycznego. Rower musi być wyposażony w światła przednie, mrugające i odblaski tylko w nocy, wieczorem/zmierzchu lub gdy widoczność jest ograniczona (mgła/deszcz). Na drogach oświetlonych (miejskich/międzymiastowych) nie są one obowiązkowe. ‘Droga oświetlona’ oznacza całą miejscowość, a nie tylko miejsce, w którym znajduje się rowerzysta;

Odblaski lub paski odblaskowe na oponach lub szprychach. Może być dowolny kolor nie tylko pomarańczowy. W ruchu muszą opisać okrąg.

Pozwolenie opcjonalne

  1. Kask ochronny;

  2. Kamizelka odblaskowa;

  3. Odblaski na pedałach.

Zimowa jazda rowerem po drogach publicznych, jeśli na drodze leży śnieg, niezależnie od tego, czy rower jest wyposażony w opony śniegowe, kolce lub łańcuchy;

Dzieci w wieku 7-14 lat na drogach publicznych. Do dróg publicznych zalicza się między innymi: ścieżki rowerowe, alejki parkowe, pasy wiejskie. Znajdowanie się na odpowiednim pasie ruchu przed skrzyżowaniem dla kierunku, w którym rowerzysta zamierza jechać. Może być pas 2, 3 itd;

Na DN nadal dozwolony jest ruch rowerowy, lub na “wykonalnym poboczu”. Sformułowanie “practicable shoulder” jest jednak niejednoznaczne i może zostać podważone w przypadku kary pieniężnej; Dzieci w wieku 0-7 lat mogą być przewożone tylko w specjalnych homologowanych fotelikach z oznaczeniem CE. Tylko osoba dorosła może przewozić na rowerze dzieci do lat 7; Dzieci w wieku od 14 lat mogą poruszać się po drogach publicznych na rowerach.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz